Jak podróżować z dziećmi?Ile dzieci tyle sposobów ;) Niektóre dzieci nie usiedzą 30 min w foteliku, inne przesypiają lot samolotem. Pocieszające jest, że praktyka czyni mistrza.
Ze znanych mi praktycznych sposobów, o których słyszałam to:

1. Puszczanie bajek. Okrutne, ale skuteczne - dla rodziców o słabych nerwach lub na prawdziwie długie loty/podróże samochodem.
2. Zaopatrzenie się w zestaw ulubionych bajek do czytania, zabawek, kolorowanek itp.
3. Wybranie takiego miejsca w samolocie/autokarze, aby dziecko mialo towarzystwo (czasami okazuje się to kiepskim wyborem)
4. Zapas ulubionego jedzenia i picia dziecka.
5. Wybór odpowiedniej pory podróży tak, aby dziecko nie było zbyt zmęczone, bo wtedy jest marudne. Często u większych dzieci lepszym wyborem jest dzień a niemowlaki bywają łatwiejsze nocą.
6. Spakuj bagaż podręczny tak, aby zmiejszyć u siebie ryzyko frustracji (pieluchy, zapasowe ciuchy, jedzenie, zabawki - wszystko pod ręką). Daj się dziecku lekko pobrudzić i nie oczekuj, że będzie siedzieć grzecznie przez 3 godziny.
7. Staraj się tłumaczyć dziecku co się dzieje i zainteresować go otoczeniem, zabawką itp.
8. Czasami zostawienie dziecka w spokoju w foteliku (bez zagadywania) powoduje, że podczas jazdy samochodem zasypia. Zastanów się czy Ci to na rękę.
9. Podróżując zastanów się jak najwygodniej Ci transportować dziecko, np. jeśli masz międzylądowania albo jedziesz gdzieś na wakacje. Wózek, nosidełko, fotelik?
10. Jeśli wybierasz się na inną półkulę, to pamiętaj, że grozi Ci jetlag, a dzieci wydłużają go o kolejne 2 dni.
11. Nie przesadzaj z ilością bagażu, z dziećmi każda kolejna torba jest ciężarem.
12. Jeśli lecisz samolotem spakuj bagaż podręczny tak, aby gładko przejść kontrolę.
13. Unikaj na lotnisku stoisk z zabawkami, chyba że masz sposób na swoje dziecko.
14. Przy dłuższych podróżach wybieraj najprostrze rozwiązania, bo z pewnością będziesz zmęczony, nie mówiąc o dzieciach. Nie oszczędzaj na locie (czyli jak najmniej miedzyladowań), na transporcie (lepiej wynająć samochód, taksówkę zamiast autobusu itp.), na noclegu.
15. Planuj dzień racjonalnie i oczekuj mniej od podróży niż jakbyś przemieszczał się sam. To zaoszczędzi Ci mnóstwo frustracji. Jeśli zobaczysz 1-2 atrakcje jednego dnia, to rewelacja! ;)


Komentarze

Popularne posty