Masz dziecko/dzieci i żyjesz na emigracji/planujesz emigrację. O czym warto pamiętać?

Masz dziecko/dzieci i żyjesz na emigracji/planujesz emigrację. O czym warto pamiętać?

1. Czy jesteś gotowy na opiekę nad dzieckiem bez wsparcia najbliższej rodziny. Często ludzie długo mieszkający za granicą są szczęśliwi dopóki nie pojawi się dziecko i nagle brak dziadków/dalszej rodziny zaczyna doskwierać. Boli też, że mała latorośl wychowuje się bez dziadków i kuzynów.

2. Dzieci szybko adaptują się do zmian, ale co za dużo to niezdrowo. W obcym kraju jest się szczególnie wystawionym na wzmożone przeprowadzki. Zrób wszystko, aby po 3-4 roku życia Twojego dziecka tych zmian było jak najmniej. Dzieci w tym wieku już zaczynają potrzebować rówieśników, przywiązują się do kolegów (zwłaszcza jak uczęszczają do przedszkola). Ważnym etapem jest też rozpoczęcie szkoły. Często zmiany szkoły są nieuniknione, ale jak tylko jest to możliwe, znajdź swoje miejsce na ziemi, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Krytycznym momentem jest wiek dojrzewania. Zmany zamieszkania/szkoły w tym okresie mogą dolać oliwy do ognia i wzmocnić bunt nastolatka i utrudnić jego budowanie własnej tożsamości. Sam wiesz jak ważni dla Ciebie są przyjaciele, nie odbieraj ich własnemu dziecku.

3. Jeśli czeka Cię przeprowadzka, pamiętaj, że stres z nią związany odbija się też na dziecku. Może ono być wyjątkowo 'niegrzeczne', próbować zwracać na siebie uwagę (pakując pudła zapominasz się z nim bawić...). Bądź wyrozumiały i daj dziecku jak najwięcej poczucia bezpieczeństwa.

4. Szukając miejsca zamieszkania, zwracaj uwagę na reakcję dziecka na oglądane otoczenie. Czasami jest to lepszy wskaźnik niż Twoja racjonalna ocena.

5. Stresu związanego ze zmianą nie da się uniknąć, ale można złagodzić jej skutki. Dlatego planuj racjonalnie, weź pod uwagę, że nie wszystko udaje się tak jak sobie wymarzysz, daj sobie czas na odpoczynek, pamiętaj, że nie jesteś supermanem i zdarzy Ci się popełnić błędy. Daj sobie więcej czasu na przeprowadzkę niż Ci się to wydaje konieczne.

6. Jeśli po raz pierwszy zmieniasz kraj, sprawdź jaki styl życia jest tam prowadzony, jak rodziny spędzają czas, jakie są możliwości dla dzieci i przede wszystkim czy Ci to odpowiada. Unikniesz rozczarowania i kolejnej konieczności zmiany. Najgorsze są rozwiązania tymczasowe i łudzenie się, że kiedyś to zmienisz, że jakoś się ułoży i tkwisz w nieodpowiadającej Ci rzeczywistości a wraz z Tobą Twoja rodzina. Łatwo się mówi, gorzej to zrealizować.

7. Dziecko jest kluczem do poznawania innych ludzi w nowym miejscu. Pamiętaj o tym i bądź otwarty.

Komentarze

Popularne posty