Rozpoznanie zawodu psychoterapeuty do celów wizowych

W końcu zebrałam siły w sobie (chyba w ramach ucieczki przed sprzątaniem, haha) i mam coś dla profesjonalistów zaglądających na mojego bloga i tych co jeszcze nie wysłali wiadomości za zapytaniem: "Cześć, możesz mi coś powiedzieć jak mogę zostać psychologiem w Australii?"


Rozpoznanie zawodu to temat dominujący w Waszych zapytaniach. Zupełnie nie taki był cel mojego bloga, ale jeśli moje wskazówki komuś pomogą, to jednak moje pisanie nie pójdzie na marne. Mam też nadzieję, że wpisy z tej kategorii zakończą te odwieczne pytania, bo nie jestem agentem migracyjnym i nie jestem w stanie ocenić czyichś szans na wizę.

UWAGA! Nie przechodziłam żadnego z opisanych tu procesów, wszelkie informacje zamieszczone w postach dotyczących uznania zawodu, to informacje ogólnie dostępne lub przekazane przez inne osoby.


Chyba nieskończoną ilość razy przeglądałam różne informacje dotyczące uznania zawodu psychologa i psychoterapeuty. Różne opcje, wariacje, ścieżki i związane z tym opłaty, testy, itd.
Wniosek? Nie jest to łatwy proces, ale też nie niemożliwy. Na początku masz mętlik w głowie i wątpliwości, czy to ma sens, czy do końca rozumiesz co po kolei i czy po całym tym trudzie będziesz mógł pracować w zawodzie w Australii.

Odpowiedź jest jedna: NIE WIEM, zależy od indywidualnego przypadku.

Od razu odpowiadam na pytanie, dlaczego nie rozpoznałam jeszcze swojego zawodu. Powodów jest kilka:

1. Nie musiałam tego robić do celów wizowych (podstawowa motywacja odpada)
2. Nie udało mi się zdać IELTS na 7, miałam czas na 1 podejście, a teraz ciężko się zebrać w sobie...
3. Dzieci - mam za dużo pomysłów na ciekawą pracę, niższym nakładem czasu i pieniędzy, aby się realizować i ciągle mieć sporo czasu dla dzieci.
4. W przypadku uznania zawodu psychologa, nie mogłabym i tak pracować od razu, konieczne są studia albo praktyki, na co nie mam nadal czasu i ochoty. 6 lat niedosypiania nie pomaga.
5. Mam inny cel w życiu niż chwalenie się, że udało mi się zostać psychologiem w Australii. Jest rynek, są ludzkie potrzeby, jest też Twoja osobista sytuacja i w tym wszystkim trzeba znaleźć balans. 

Ten post mam nadzieję uporządkuje Wasze spojrzenie na rozpoznanie zawodów okołopsychologicznych w Australii.

1. Uznanie zawodu dzielimy na:
- do celów migracyjnych (jeśli ubiegasz się o wizę)
- do celów zawodowych (masz wizę i chcesz pracować w zawodzie).

Dlaczego to takie ważne? Bo wówczas różnią się wymagania, opłaty i ciała rozpoznające. Dlaczego to takie ważne dla Was? Bo jeśli czytasz to i jesteś psychologiem z doświadczeniem terapeuty, to gorąco namawiam Cię na uznanie zawodu psychoterapeuty do celów migracyjnych - TAK JEST ŁATWIEJ. Jak już masz wizę, tak jak ja, to nie możesz już tego zrobić i zaczyna się...

Ale do rzeczy. Dziś o zawodzie psychoterapeuty dla celów migracyjnych.

Krok 1

Lista SOL - szukasz swojego zawodu (łatwiej uznać zawód psychoterapeuty niż psychologa)


i znajdujesz to:
Psychotherapist272314VETASSESS
Assessing Authority 

Krok 2

Rozpoznanie zawodu - jakie dokumenty.


Krok 3 

Jeśli ukończyłeś szkołę psychoterapeutyczną to sprawa jest prosta. Jeśli jesteś psychologiem z wykształcenia to musisz się trochę bardziej postarać.

Ale jak to wygląda w praktyce?

- ukończona psychologia (z przedmiotami psychoterapeutycznymi powinna wystarczyć)
 * suplement do dyplomu
 * praktyki
- min. rok doświadczenia w prowadzeniu psychoterapii (płatna praca  min 20h w tygodniu powinna wystarczyć)
* umowa
* referencje
* zaświadczenie o wynagrodzeniu z ZUS-u, skarbówki albo PIT11

- dodatkowe kwalifikacje i certyfikaty w zawodzie nic nie dają ani się nie liczą, ale można dołączyć, aby Case Officer poważniej na nas spojrzał, że jednak coś robimy w zawodzie.

- Resume potwierdzające przedłożone dokumenty

- Tłumaczenia przysięgłe wszystkich dokumentów

- Niewymagany jest IELTS oraz inne egzaminy językowe!

Krok 4
Zarejestrowanie się jako psychoterapeuta, a by móc wykonywać zawód w Australii:

National Register and insurance    http://www.pacfa.org.au/

Registration categories
There are two basic registration categories on the PACFA Register, Provisional and Clinical. While practitioners are working toward provisional listing, they can be listed as an Intern on the PACFA Register.
Intern registration
To be listed as an Intern Registrant, applicants must demonstrate that they have met the requirements of one of the above training routes or that they are eligible for Recognition of Prior Learning. Applicants must have completed at least 40 client hours linked to 10 hours of supervision during training.
Provisional registration
To be listed as a Provisional Registrant, applicants must demonstrate that they have met the requirements of one of the above training routes or that they are eligible for Recognition of Prior Learning. Applicants must have completed at least 200 client hours linked to 50 hours of supervision.
Clinical registration
To be eligible for listing as a Clinical Registrant, applicants must have completed a further 750 hours of client contact linked to minimum of 75 hours of supervision over a minimum of two years.
All applicants must also demonstrate that they:
 • Have high ethical standards in their professional practice
 • Belong to one of PACFA’s Member Associations
 • Are insured

Inne ważne informacje:

Jak sami widzicie, kroki są jasne i osiągalne. To o czym warto pamiętać to:
- możesz, ale nie musisz korzystać z agenta (koszta)
- do samej wizy konieczny jest IELTS
- osobne wymaganie są do uznania zawodu a osobne do rejestracji
- aby swobodnie wykonywać zawód i tak musisz biegle mówić po angielsku, więc warto się zastanowić czy uznajesz zawód tylko do wizy, czy faktycznie chcesz go potem wykonywać i jak chcesz to osiagnąć.
- pracowałam jako psycholog za granicą i wiem, że różnice kulturowe w tym aspekcie są znaczące. Tak jak elektryk musi nauczyć się nowych oznaczeń, bo są inne standardy, tak psycholog/terapeuta musi nauczyć się nowej mentalności klientów.
- jeśli jesteś rezydentem, Twoje możliwości pracy w różnych zawodach są ogromne. Może studiować, dokształcać się, przekwalifikowywać...Na to jak trudno zacząć pracę jako psycholog narzekają sami studenci psychologii tutaj. Są spore wymagania co do czasu praktyk i jest to kosztowna impreza. Warto czasem poszukać niszy i zająć się czymś ciekawym, przynoszącym satysfakcję i nie zawsze jest to zawód z MA lub PhD przy nazwisku :)

Aussie to naród trady, studia sa owszem cenione, ale nie stanowią przepustki do lepszego życia. Ważniejsze jest, aby robić to co się lubi i umie, bo to z reguły daje też pieniądze...

Następne wpisy: uznanie zawodu psychologa do celów wizowych, Uznanie zawodu psychologa i psychoterapeuty do celów zawodowych - na miejscu.

Motywujcie mnie jakoś, bo jak widzę te linki po raz setny, to mnie się szczerze odechciewa pisać...na opłaty już nawet nie patrzę :P
Wszystko to balans zysków i strat...każdy ma swój...

Komentarze

 1. Nie chcę zostać psychoterapeutą w Australii, ale przeczytałam z zaciekawieniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jednak :) Gdziekolwiek zostanie psychoterapeutą to kosztowna sprawa...

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty